Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań Główny: Od września zmieni się numeracja peronów – będzie ich 11 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań Główny: Od września zmieni się numeracja peronów – będzie ich 11
19-08-2022 20:06   Janusz Ludwiczak
Już nie peron 4b, a 9 dla Dworca Letniego, zaś obecny peron 1 zamieni się w "piątkę". Nie będzie już peronów oznaczonych dodatkowo literami, jak np. 2a. Od 4 września zmieni się numeracja peronów na dworcu Poznań Główny.

O zmianie numeracji peronów informowaliśmy już 20 lipca. Peronu będą ponumerowane od 1 do 11, bez oznaczeń literowych, rosnąco od wschodniej do zachodniej strony stacji. A więc numer 1 otrzyma nowobudowany peron pod centrum handlowym Avenida. Obecny peron nr 2 zamieni się w 3, a 3 w 2, zaś peron nr 1 od września będzie już "piątką". Z kolei ostatni peron nr 11 znajdzie się przy samym Dworcu Zachodnim, obok trasy PeSTki. Z kolei dla Dworca Letniego będzie funkcjonował już nie peron 4b, lecz 9.

– Wprowadzamy też sektory, dzięki którym podróżnym będzie łatwiej odnaleźć wagon, w którym mają miejscówkę – wyjaśnia Wojciech Grześkowiak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Sektory znajdą się na każdym peronie. I tak sektor A znajdować będzie się w południowej części, B – po środku peronu, C – w pobliżu Mostu Dworcowego.

O zmianie numeracji peronów na dworcu Poznań Główny mówiło się od dawna. Obecna pochodzi z czasów, gdy funkcjonował stary dworzec. Była ona zgodna z przepisami kolejowymi, zgodnie z którymi numery peronów były w kolejności od dworca na zewnątrz. Sytuacja ta powodowała jednak, że pasażerowie, zwłaszcza turyści się gubili.

– Podróżni zyskają lepszą orientację – zgodnie z nową numeracją perony będą oznaczone rosnąco, według kolejności. Czytelniejsza organizacja pozwoli na sprawniejszą komunikację i bardziej intuicyjne dojście na pociąg. Będą dogodniejsze zapowiedzi głosowe – numeracja peronów bez oznaczeń literowych umożliwi uzupełnienie komunikatów głosowych wygłaszanych na stacji o informację o sektorze peronu, przy którym zatrzymają się poszczególne wagony. Ułatwi to podróżnym korzystanie z pociągów – zaznacza Radosław Śledziński, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nowa numeracja zacznie obowiązywać wraz z wprowadzeniem korekt w rozkładzie jazdy. Obecnie montowane są nowe tablice – w sumie ustawionych zostanie ich ponad 300. Na zmianę numeracji peronów PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły ok. 4,8 mln zł.

To nie koniec zmian na dworcu Poznań Główny. W grudniu ma zostać udostępniony dla podróżnych nowy peron, którzy otrzyma numer 1.

– Nowy peron, usytuowany przy budynku galerii handlowej, poprawi przepustowość stacji – umożliwi zwiększenie liczby połączeń z i do Poznania. Ponad 400 m, zadaszony obiekt, będzie mieć ławki i jasne oświetlenie. Dla dobrej orientacji przewidziano m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów. Podróżni skorzystają z dodatkowego peronu w IV kw. br. Dogodne dojście do nowej platformy zapewni rozbudowane o ponad 200 m przejście podziemne z wyjściem na ul. Składową. Tunel – prowadzący pod całą stacją – ułatwi dostęp do wszystkich peronów i pozwoli na dogodne dojście między wschodnimi a zachodnimi dzielnicami Poznania. Przygotowano ruchome schody do budynku dworca. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się będzie pięć wind, m.in. z rozbudowanej części tunelu na peron, z peronu do budynku dworca i przy Moście Dworcowym – podsumowuje Radosław Śledziński z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Budowa nowego peronu wraz z tunelem kosztuje kolej 111,6 mln zł.

Nowa numeracja peronów na Poznań Główny:
• Peron nr 1 – nowo wybudowany peron (od strony centrum Poznania)
• Peron nr 2 – obecny peron nr 3 (pod parkingiem Avenidy)
• Peron nr 3 – obecny peron nr 2
• Peron nr 4 – obecny peron nr 2a
• Peron nr 5 – obecny peron nr 1 (przy wschodniej części budynku starego dworca i Pl. Dworcowego)
• Peron nr 6 – obecny peron nr 1a
• Peron nr 7 – obecny peron nr 4a (skąd odjeżdżają pociągi w kierunku Wrocławia)
• Peron nr 8 – obecny peron nr 4 (przy zachodniej części budynku starego dworca)
• Peron nr 9 – obecny peron nr 4b (Dworzec Letni)
• Peron nr 10 – obecny peron nr 5
• Peron nr 11 – obecny peron nr 6 (od strony Dworca Zachodniego, PST i MTP)


Map: PKP Polskie Linie Kolejowe


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: