Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ma tylko 51 metrów długości, najstarsze budynki pochodzą z 1925 roku - ul. Parkowa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ma tylko 51 metrów długości, najstarsze budynki pochodzą z 1925 roku - ul. Parkowa
30-11-2014 09:28   Janusz Ludwiczak
Z ulicy Orzeszkowej, którą opisywaliśmy tydzień temu przenosimy się 250 metrów dalej. Jest to druga najkrótsza ulica na Łazarzu, ma zaledwie 51 metrów. Została wytyczona w połowie lat 20. XX wieku i nigdy nie zmieniła swojej nazwy. W naszym cyklu "Spacer po Łazarzu..." zaglądamy na ulicę Parkową.

Ulica Parkowa:

 • Długość: 51 m
 • Kod pocztowy: 60-775
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - AP Poznań (ul. Grunwaldzka 17)
 • Ilość budynków: 7
 • Najwyższy numer: 11
 • Status drogi: gminna/lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 49, Zespół Szkół Handlowych (ul. Śniadeckich 54/58)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Berwińskiego 2/4), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
 • Policja: Komisariat Poznań-Targi (ul. Śniadeckich), rewir I, rejon dzielnicowych 1


Druga najkrótsza ulica na Łazarzu, jedenasta w Poznaniu

Ulica Parkowa ma zaledwie 51 metrów długości i jest to po Kąciku najkrótsza ulica na Łazarzu, a jedenasta z najkrótszych w Poznaniu (tuż za Cybińską, św. Jacka, Hubalczyków, Ciasną, Czernika, Rynkową, Spadzistą, Murną i Balickiego).


Najstarsze budynki mają prawie 90 lat

Do rejestru zabytków pisane są tylko dwie kamienice - pod numerem 1 oraz 3 i 3a. Obydwie powstały w 1925 roku. Ulica Parkowa musiała powstać w połowie lat 20. XX wieku, informuje o tym również plan miasta z 1927 r. Wtedy po raz pierwszy arteria ta pojawia się na poznańskich mapach. Pozostałe budynki powstały na w latach 60.


Zawsze była Parkową

Jest to jedna z nielicznych ulic nie tylko na Łazarzu, ale i w całym Poznaniu, która nigdy nie zmieniła swojej nazwy. Nawet za Niemców nosiła nazwę Parkstrasse. Jak można się domyślić, nazwa ulicy pochodzi od pobliskiego Parku Wilsona.


Prowadziła do browaru piwa

Dominantą uformowanej w latach dwudziestych ulicy Parkowej był obiekt spółki akcyjnej Browarów Huggera. W jej budynku pofabrycznym urządzono salę imprezową. Mam jeszcze w pamięci dwa wydarzenia w tej sali, z roku 1929, w czasie PeWuKi: występ sławnej orkiestry włościańskiej Stanisława Namysłowskiego spod Zamościa oraz uroczysty obchód, upamiętniający dziesięciolecie traktu wersalskiego. Po raz pierwszy przyjrzałem się wtedy przedstawicielom Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, Romanowi Dmowskiemu i generałowi Józefowi Hallerowi, wygłaszającym okolicznościowe przemówienia - pisze Zygmunt Zaleski w książce "Nazwy ulic w Poznaniu" (Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926).

W 1874 r. przy zbiegu ulic Głogowskiej i ówczesnej Herdera (obecnie Śniadeckich) powstał Browar Poznański "Feldschloss" Towarzystwo Akcyjne. W 1892 r. browar ten za kwotę miliona marek kupiło dwóch bankierów z Monachium: J. Neu i Rosenbuch. Później mieścił się tutaj browar Huggera. W 1929 r. budynek browaru został przebudowany na Restaurację Centralną PWK - największy wówczas lokal gastronomiczny w kraju. Następnie, do przełomu lat 80. i 90. przy ul. Śniadeckich 12a znajdował się zakład Lechii, w którym produkowano kremy i wody po goleniu. Historię tego miejsca zamyka klub dyskotekowy Disco Club Browar, który działał do końca lat 90.

Ciekawostki:

 • w tym roku już po raz drugi ulicą Parkową przeszedł korowód dożynkowy, który przeszedł z kościoła Św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej do Parku Wilsona. W korowodzie bryczką jechał prezydent Poznania, zespół folklorystyczny z orkiestrą dętą, poczty sztandarowe, rolnicy i działkowcy.
 • ulica Parkowa znajduje się w ponad 1,1 tys. miejscowościi. W większych miastach ulica Parkowa mieści się m. in. w Dąbrowie Górniczej, Gorzowie Wlkp., Jeleniej Górze, Nowym Sączu, Ostrowie Wlkp., Tarnowie czy Zielonej Górze.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


Komentarze (1)

03-12-2016 17:35:23
maciej
Kiedyś(okres przed I wojną światową) ulica Parkowa - to dzisiejsza Strusia (od Matejki do Granicznej)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: