Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Czeka nas armagedon" – Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje o poprawę sytuacji komunikacyjnej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Czeka nas armagedon" – Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje o poprawę sytuacji komunikacyjnej
23-06-2023 07:45   Janusz Ludwiczak
Również łazarskim radnym nie podobają się planowane od soboty zmiany, które zakładają, że ulicą Głogowską zamiast czterech będą jeździć tylko dwie linie tramwajowej, na dodatek żadna z nich nie pojedzie do centrum.

W środę odbyła się kolejna, już 55. sesja Rady Osiedla Św. Łazarz. Na początku posiedzenia do porządku obrad został dodany punkt w sprawie wniosku do Zarządu Transportu Miejskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu poprawę sytuacji komunikacyjnej na terenie Osiedla na czas remontu ul. Głogowskiej.

– Szykuje się nam trochę armagedon komunikacyjny. Zostaje tylko relacja północ-południe – mówił podczas sesji Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Ja już nie wiem, który to już raz pod rząd przeprowadzany jest remont na ul. Głogowskiej – wskazywał radny Amadeusz Smirnow.

– Dyrektor ZTM, Jan Gosiewski bardzo sceptycznie wypowiada się na temat połączenia Łazarza z centrum. Obawiam się, że za chwilę zniknie połączenie Głogowskiej z Królowej Jadwigi – zaznaczyła radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– Bardzo kiepskie, niewygodne i niebezpieczne są przesiadki na Moście Dworcowym. Wąskie jest przejście dla pieszych – powiedział radny Maciej Nowak.

– Cały czas są braki kadrowe, brakuje kierowców autobusów – stwierdził radny Roman Modrzyński, zarazem motorniczy w MPK.

ZOBACZ TAKŻE: Zamiast czterech będą dwie linie tramwajowe. "179" nie dojedzie na os. Kopernika. Co na to ZTM?

W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

"W ocenie Rady Osiedla zasadne jest wprowadzenie zmian do zapowiedzianego planu organizacji komunikacji zastępczej na czas wakacyjnego remontu ul. Głogowskiej. W ogłoszonej propozycji zakłada się zawieszenie kursowania dwóch regularnych linii tramwajowych (5 oraz 8) oraz dodatkowych kursów na linii tramwajowej nr 11 realizowanych aktualnie poza szczytami komunikacyjnymi oraz w weekendy, w zamian uruchamiając linię autobusową „za tramwaj” T5. Wprowadzenie przedmiotowych zmian skutkować będzie odcięciem mieszkańców osiedla Św. Łazarz od wygodnych i bezprzesiadkowych połączeń z centrum miasta zapewnianych dotychczas przez tramwaje linii 5 i 8 (dodatkowo, „ósemka” wróciła na swoją stałą trasę niedawno).

Co więcej, od 24 czerwca zacznie obowiązywać również letni rozkład jazdy zakładający zmniejszenie częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej. W efekcie potoki pasażerskie obsługiwane dotychczas w zwykłym takcie przez trzy regularne (5, 8,14) i jedną wzmocnioną (11) linie tramwajowe miałyby zostać przejęte przez dwie linie tramwajowe (11i 14) oraz jedną autobusową (T5) kursujące w wydłużonym, wakacyjnym takcie. To z kolei wpłynie na zwiększenie tłoku w pojazdach komunikacji miejskiej i znaczące obniżenie komfortu podróży.

Z założenia komunikacja zastępcza powinna zapewnić w możliwie jak największym stopniu obsługę pasażerów na dotychczasowym poziomie. Przedstawiony plan, w połączeniu z wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy, rodzi obawy o utrzymanie dostępności komunikacyjnej osiedla i w ocenie Rady Osiedla wymaga rewizji.

Za podjęciem uchwały było 13 radnych. Od głosu wstrzymał się tylko radny Maciej Nowak.

W dalszej części sesji łazarscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie uwag do Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania oraz systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

– Powtarzają się sytuacje, gdzie kubły wystawiane są na ulice, bez zezwolenia zarządcy drogi, w pasie drogowym, zamiast lokalizowania ich na posesjach. W deklaracji powinno być wskazane konkretne miejsce gromadzenia odpadów. Równocześnie regulamin powinien uwzględniać możliwość usunięcia pojemników zlokalizowanych poza miejscem gromadzenia odpadów, w stosunku do których zarządca lub właściciel nieruchomości nie podejmuje działań w celu umieszczenia ich na swojej nieruchomości – tłumaczy Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Na zakończenie sesji, która trwała nieco ponad pół godziny radni podjęli uchwałę o ustaleniu diet za miesiąc czerwiec.

Kolejna sesja ma odbyć się 19 lipca. Wtedy łazarscy radni mają uchwalić przyszłoroczny budżet. Do dyspozycji Rady Osiedla Św. Łazarz będzie nieco ponad 795 tysięcy złotych (795 092,00 zł).

ZOBACZ TAKŻE: Sesja LV (zwyczajna) 21.06.2023 - UCHWAŁY, WYNIKI GŁOSOWAŃ

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (1)

23-06-2023 17:06:26
ignacy
a wystarczyło nie grzebać przy układzie ulic typu poszatkowana Jarochowskiego, zakaz skrętu w ułańską z Wyspiańskiego i inne debilizmy

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: